EURO2012 na Maślicach (stadion)

Władze Wrocławia zmieniły plany dotyczące budowy stadionu piłkarskiego na Maślicach. Obiekt szykowany na Euro 2012 będzie budować gmina Wrocław. Wcześniej planowano, że miasto odda grunty po inwestycję konsorcjum firm, które w zamian zbudują stadion.

Stadion miał powstać w ramach tak zwanego partnerstwa prywatno-publicznego. Władze gminy oceniły je jako zbyt ryzykowne. Stąd zmiana decyzji. – Nasi doradcy inwestycyjni już wcześniej sugerowali nam takie rozwiązanie – przyznaje Michał Janicki, dyrektor departamentu spraw społecznych w urzędzie miasta. – W Polsce nie mamy jeszcze zbyt dużego doświadczenia w inwestycjach partnersko-publicznych i mogą one być ryzykowne. Doszliśmy do wniosku, że sami zbudujemy stadion i będzie to dla miasta bardziej opłacalne – zaznacza.

 

Istnieje duża szansa, że miasto może pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. Już wcześniej doszło do spotkania prezydenta Rafała Dutkiewicza z Grażyną Gęsicką, minister rozwoju regionalnego, która zapewniła że polski rząd będzie wnioskował o bezpośrednie dotacje na budowę obiektów sportowych.
Znaczna część pieniędzy na budowę wrocławskiego stadionu będzie pozyskana ze sprzedaży działki przy ul. Drzymały na Maślicach. Cała działka szykowana na Euro ma 21 hektarów. Około 6 zajmie stadion. Po młotek pójdzie 15-hektarowy teren, na którym inwestor może wybudować ogromne centrum handlowe i hotel. Miasto liczy, że uzyska z tej transakcji ponad 200 milionów złotych. Wszystko wskazuje, że do przetargu staną inwestorzy i konsorcja, które wcześniej chciały wejść z miastem w spółkę o charakterze prywatno-publicznym i wybudować stadion. Oficjalnie wiadomo, że zgłosiło się już kilka poważnych zagranicznych i polskich firm.

Władze Wrocławia chcą wybudować stadion na około 40 tysięcy widzów. Koszt inwestycji wyceniany jest na 100-130 milionów euro. Stadion ma mieć charakter typowo piłkarski i nie będzie posiadał bieżni lekkoatletycznej. Władze miasta planują gościć na tym obiekcie reprezentację Polski, chcą również organizować duże imprezy plenerowe, w tym koncerty muzyczne. Podczas Euro 2012 rozegrane zostaną na nim co najmniej dwa spotkania grupowe mistrzostw. W przyszłości swoje ligowe mecze na stadionie przy Drzymały będą rozgrywali piłkarze Śląska Wrocław.

W piątek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Michał Janicki jadą do Warszawy na spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Będą rozmawiać o zmianie w polskim prawie dotyczącym m.in. przetargów i wykupu ziemi, co ma w znaczący sposób ułatwić przygotowania do Euro 2012.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4173808.html

O stadionie na Maślicach oraz innych sprawach, związanych z życiem naszego osiedla możesz podyskutować na naszym forum osiedlowym

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza