Rekultywacja wysypiska na Maślicach zakończona

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia rekultywacja wysypiska na Maślicach została zakończona.
 
Dobiegła końca rekultywacja największego wrocławskiego składowiska odpadów stałych na Maślicach – góry śmieci wysokości 49 metrów usypanej przez dziesięciolecia bezpośrednio nad brzegiem Odry.
 
Jest tam około 2,4 mln metrów sześciennych odpadków. Była to główna pozycja realizowanego kosztem 24 milionów Euro (w 66% pochodzących z Funduszu Spójności UE) projektu “Gospodarka odpadami stałymi we Wrocławiu, etap I”.

Na wysypisku wykonano izolację zapobiegającą przenikaniu zanieczyszczeń do wód gruntowych i do rzeki. Wywiercono 30 studni odgazowujących. Całe Wzgórze Mikołajskie, czyli hałda gruzu po południowej stronie ulicy Legnickiej pomiędzy nasypami kolejowymi, zostało przewiezione na Maślice. Gruz to odpowiedni i tani materiał okrywowy dla byłego wysypiska, zaś Miasto odzyskało cenny teren w centrum, który korzystnie sprzedało. Gruz uzupełniono innymi rodzajami gruntu i tworzywami syntetyczno-mineralnymi.

Nieco dalej w dół Odry, w sąsiedztwie centralnej oczyszczalni na Janówku została uruchomiona kompostownia odpadów zielonych, która będzie w stanie przyjąć rocznie 6 tysięcy ton liści, skoszonej trawy itp. Uzyskany z tego kompost będzie przeznaczony na rekultywację terenów gminnych.

Źródło: http://www.wroclaw.pl/1033519.dhtml

 
 

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza