Socrates 2005

W dniach 17- 22.X.2005 odbyła się w naszej szkole wymiana międzynarodowa. Tematem przewodnim imprezy było “Rozwiązywanie szkolnych problemów w sposób demokratyczny”. Przyjechali do nas goście z Litwy, Austrii i Katalonii. Łącznie – przyjechało do nas czternastu uczniów z innych krajów.
Codziennie od godziny 9:00 do około 18:00 uczestniczyliśmy w zajęciach organizowanych przez szkołę, które dotyczyły wspomnianego wyżej tematu. Łamaliśmy więc sobie języki, aby w przystępny sposób opowiedzieć o demokracji, która do łatwych tematów przecież nie należy. Po lunchu wychodziliśmy do miasta. Zwiedzaliśmy, wyjątkowo pochmurny i zimny tego dnia Wrocław, byliśmy na spotkaniu w Młodzieżowym Parlamencie, które przygotowali specjalnie dla nas jego uczestnicy i każdego dnia wędrowaliśmy do Galerii Dominikańskiej w celach naukowych oczywiście;).

Jedną z najbardziej udanych imprez była przyjęcie urodzinowe Dawida K. i Conrada z Katalonii. Gospodarzem wieczoru był Tuduj (=Wojtłomiej). Drugim cieszącym się sympatią PaRtY było wspólne wyjście na mecz Deichmann Śląsk Wrocław – Prokom Trefl Sopot.
To był bardzo udany tydzień! Wszyscy byli niesamowicie zadowoleni. Wiele osób bardzo się ze sobą zżyło dzięki codziennym spotkaniom, wspólnemu mieszkaniu oraz szaleństwu imprezowania. Mieliśmy możliwość podszlifowania języka angielskiego, a przy okazji nasi goście do perfekcji opanowali tak skomplikowane wyrażenia jak “stół z powyłamywanymi nogami”, “chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie” i “duża żaba”.
Pod koniec marca natomiast odwiedziliśmy Hiszpanię. Gospodarzami kolejnego spotkania byli nasi katalońscy przyjaciele. Było gorąco – a to stwierdzenie dotyczy zarówno hiszpańskiego klimatu, jak i hiszpańskiej tradycji oraz charakterów jej mieszkańców. W ramach przyszłorocznej realizacji projektu czekają nas jeszcze odwiedziny Austrii i Litwy.
Takie wymiany są niezwykle kształcące… Pokazują sens nauki języków obcych – często bowiem wskazują nasze braki, a przez to mobilizują do nauki. Są też możliwością spojrzenia na inną kulturę i ludzi, którzy ją tworzą – także przez pryzmat narodowych tańców, i przysmaków, których możliwość skosztowania mieliśmy

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza