Porady psychologa dziecięcego – projekt

Już wkrótce na naszym portalu znajdziecie Państwo porady psychologa, które będziemy zamieszczać cyklicznie. Będą dotyczyły przede wszystkim najmłodszych mieszkańców naszego osiedla. Jeżeli macie Państwo problem albo jakiś temat szczególnie Was interesujący, piszcie na forum w temacie PORADY PSYCHOLOGA HAPPY HOUSE. Nasz psycholog odpowie na Państwa pytania. Porady są dostępne na stronie Stowarzyszenia Maślice oraz w najbliższych numerach biuletynu osiedlowego. Autorem porad jest Marta Cisak, psycholog z klubu językowego Happy House.

Bajka dobra na wszystko.
Jeżeli jest tylko taka możliwość to bardzo prosimy, aby wchodząc w ten tytuł pojawiał się tekst np. „Bajka jest dobra na wszystko” (czyt. dalej) i tam dopiero tekst, ponieważ z biegiem czasu, kiedy tych porad pojawi się więcej, ciężko będzie odnaleźć właściwą.
Wielkie problemy małych dzieci, jak im zaradzić? Doskonałym sposobem jest bajkoterapia.

Drodzy Rodzice!

Prawie każdy z nas ma wspomnienia z dzieciństwa związane z bajkami, wiążą się one zazwyczaj z wielkim sentymentem, ponieważ są one związane nie tylko z poznawaniem przez dziecko ciekawych, fascynujących historii, ale przede wszystkim ze spędzaniem czasu z najbliższymi osobami, rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, którzy czytali bądź sami byli autorami tych historii.

Wasze dzieci również mogą mieć takie wspomnienia. Często rodzice nie mogą poświęcić dziecku zbyt wiele czasu, dlatego ważne jest to, żeby czas spędzany z dzieckiem był jak najlepiej wykorzystany! Taka chwila wieczornego czytania czy opowiadania bajek ma dla dziecka ogromne znaczenie. Jest to moment niezwykłej bliskości z rodzicem, dodatkowo możemy w ten sposób przekazywać dziecku ogromną wiedzę, którą łatwiej przyswoi.

Co dają dzieciom bajki?

Dzięki bajkom dziecko może rozwijać swoja wyobraźnię, ale też nauczyć się rozpoznawania emocji. Słuchając bajek terapeutycznych, maluch dowiaduje się, że sam może poradzić sobie z sytuacjami wywołującymi lęk, że nie tylko on przeżywa podobne, lękowe sytuacje, ponieważ doświadczają ich również bohaterowie bajek, których słucha. Jeżeli dziecko potrafi radzić sobie z lękiem, czyli z samodzielnym rozwiązywaniem problemów, wzmacnia się jego poczucie wartości i wiara w to, że potrafi samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją.

Jak dzielą się bajki?

Są trzy rodzaje bajek terapeutycznych:

– psychoedukacyjne,
– psychoterapeutyczne ,
– relaksacyjne.

Bajki relaksacyjne są polecane w celu wprowadzenia dziecka w stan relaksu, na przykład wieczorem, tuż przed snem, lub w chwilach nadmiernego pobudzenia. Dziecku, które ma problemy z zaśnięciem na pewno pomoże bajka relaksacyjna.

Bajki psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być wykorzystane jako profilaktyka, kiedy spodziewamy się wystąpienia sytuacji trudnej dla dziecka, ale też gdy ta sytuacja już wystąpiła.

Te dwa rodzaje bajek różnią się między sobą tym, że:

– bajki psychoedukacyjne stosujemy wtedy, gdy chcemy pomóc dziecku w dokonaniu pewnej zmiany w jego konkretnym zachowaniu. W bajkach psychoedukacyjnych pokazujemy dziecku pewne wzory zachowań pomocnych w rozwiązaniu problemu, należy jednak pamiętać, że bajka ta nie może kończyć się morałem.

Ta zasada dotyczy też bajki psychoterapeutycznej − również nie stosujemy moralizatorstwa;

– bajka psychoterapeutyczna jest stosowana po wystąpieniu trudnych emocjonalnie, traumatycznych dla dziecka sytuacji. Powinna mieć bardziej rozbudowaną fabułę i dotyczyć bezpośrednio sytuacji dziecka. Należy też należy pamiętać o tym, że w bajce psychoterapeutycznej powinny wystąpić obszerne opisy emocji, które przeżywa bohater.

Drodzy rodzice, możecie samodzielnie ułożyć bajkę dla swojego dziecka.

Każdy, poznając podstawowe zasady, może nauczyć się tworzenia i opowiadania bajek. Istnieją książki z gotowymi bajkami, ale zachęcam do wymyślania i opowiadania własnych historii. Nie jest to trudna metoda, należy tylko pamiętać o kilku zasadach istotnych przy tworzeniu takiej bajki.

Bajka terapeutyczna powinna zawierać:

– Bohatera, który przeżywa podobny problem jak dziecko, ale należy pamiętać, że nie może to być osoba całkowicie podobna do dziecka, trzeba unikać stosowania tego samego imienia, opisu wyglądu, tak aby dziecko nie odczuło, iż bohater jest bezpośrednio nim. Może to być człowiek, zwierzę, wymyślona postać.

– Bardzo ważne jest dokładne opisanie emocji.

– Musi też pojawić się ekspert, warto tu wstawić jego dialog z głównym bohaterem. Ekspert powinien być osobą, którą spotkał podobny problem do tego, jaki ma bohater. Powinien opowiedzieć o tym problemie, a przede wszystkim o tym, jak poradził sobie z rozwiązaniem go. Opowiada o emocjach, które wtedy przeżywał. Skłania bohatera do postępowania, które pomoże mu w rozwiązaniu problemu. Dobrze jest zaznaczyć autorytet eksperta, może on również być dzieckiem, ale np. nieco starszym, które ma za sobą taki sam problem, jaki dotknął bohatera bajki.

– Bohater próbuje zmienić swoje zachowanie − ważny jest tu dokładny opis sposobu zachowania, a przede wszystkim emocji towarzyszących całej sytuacji, a zwłaszcza przemianie.

– Należy też podkreślić dobre strony wynikające ze zmiany zachowania, pochwały płynące z otoczenia, lepsze samopoczucie bohatera, pozytywne emocje.

– Bajka musi mieć szczęśliwe zakończenie, ale nie może zawierać morału.

Drodzy Rodzice − pamiętajcie, że jeżeli dziecko domaga się kilkakrotnego opowiadania jednej bajki, oznacza to, że przepracowuje pewien problem. Może też dopytywać o różne sytuacje występujące w bajce. Nie irytujcie się wtedy, postarajcie się cierpliwie odpowiadać dziecku na pytania zadawane nawet po kilka razy. Kiedy nadejdzie moment, że maluch zrozumie problem i poradzi sobie z trudną dla niego sytuacją, sam powie, że nie chce już słuchać tej bajki.

Jeżeli nie jesteście pewni, czy potraficie ułożyć opowieść spełniającą funkcję bajki terapeutycznej, sięgnijcie do gotowych bajek terapeutycznych.

Marta Cisak Klub Językowy Happy House

Stowarzyszenie Maślice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza