BANK CZASU na MAŚLICACH – projekt

Zapraszam MIESZKAŃCÓW MAŚLIC do uczestnictwa w lokalnej incjatywie wzajemnej wymiany usług. BANK CZASU to grupa ludzi która wymienia się umiejętnościami i pomocą . Wykonując usługę zarabiasz godziny które zapisuje się na osobistym kącie. To jest waluta BANKU CZASU. Każda umiejętnośc jest tak samo traktowana . Czyli na przykład 1 godz. uczenia angielskiego = 1 godz. pieczenia ciasta lub drobnych napraw domowych. Tą walutą płacisz za inną potrzebną Ci usługę.

Innymi słowy ktoś kto potrafi i lubi wykonywac drobne naprawy może zaoferowac swoje umiejętności . W zamian może poprosic kogoś o skrócenie spodni itp. W ten sposób każdy może spedzac wolny czas na tym co lubi i potrafi wykonywac .

Uczestniczyłam w takim BANKU CZASU we Wrocławiu . Poznałam tam wielu fajnych ciekawych ludzi . Niestety byliśmy z różnych stron miasta, dojazdy zajmowały zbyt dużo czasu dlatego pomyślałam że na naszym małym terenie , pomiędzy sąsiadami taki BANK CZASU ma sens. Młode mamy mogą poznac się i pomóc sobie nawzajem w opiece nad dziecmi. Starsze osoby uzyskac pomoc w pracach wymagajacych siły lub znajomosci technicznych nowinek a także zaoferowac swój wolny czas i swoje umiejętności. Czasem uda się dokonac drobnych napraw z którymi nie warto jechac aż do punktu usługowego w miescie. Można poznac inne osoby o podobnych zainteresowaniach i w ten sposob rozwijac się .Lub po prostu spędzac razem wolny czas.

Lista umiejętnosci może byc bardzo różna : codzienne , praktyczne lub indywidualne zainteresowania . Zastrzegamy sobie pewien wpływ na oferowane uslugi tak aby były bezpieczne .

BANKI CZASU powstały w lokalnych społecznościach w USA . Działają także w kilku miastach w Polsce. Będziemy kozystac z ich doświadczeń .

Zapraszam osoby zainteresowane tym projektem – piszcie na adres bankczasu.maslice@gmail.com

W dalszych artykułach będziemy odpowiadac na pytania i opisywac dalsze szczegóły

Pozdrawiam
Alina

Stowarzyszenie Maślice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza