SPOTKANIE Z POLICJĄ nt. BEZPIECZEŃSTWA

W poniedziałek, 26.11.2007 r., w Szkołe Podstawowej nr 26 przy ul. Maślickiej, odbyło się spotkanie Policji z mieszkańcami naszego osiedla. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Policji, w którym uczestniczyli po stronie zapraszających – przedstawiciele Policji Wrocław Fabryczna, w tym Dzielnicowy osiedla Maślice -Starszy Posterunkowy Grzegorz Łazarski. Obecny był również Strażnik Osiedlowy (Straż Miejska Wrocławia) – Młodszy Inspektor Andrzej Opłocki. Na spotkaniu został również poruszony temat budowy nowej szkoły podstawowej na Maślicach Małych.

Temat główny spotkania – bezpieczeństwo na osiedlu Maślice – zaciekawił autora…. czy jest tak dobrze, że należy się tym chwalić i o tym powiedzieć, czy też…jest tak źle, że trzeba o tym poinformować i ostrzeć…okazało się, że jednak to drugie…o czym mogli się przekonać zgromadzeni na spotkaniu (w ilości ok. 30 osób) mieszkańcy Maślic po godzinie 18.oo…
Z wprowadzenia do głównego tematu, wygłoszonego przez grupę policjantów, zebrani dowiedzieli się o zaniepokojeniu związanym z rosnącą ilością przestępstw na Maślicach (wyraźny wzrost w stosunku do lat ubiegłych). Jako główne zarejestrowane przestępstwa zostały wymienione: włamania do domów, włamania do pojazdów samochodowych, kradzieże części samochodowych (np. lusterka), kabli sieciowych jak również włamania i kradzieże z piwnic, altan, garaży. Zwrócono uwagę, że najmniej włamań notuje się w domach, które są zabezpieczane (np. roletami antywłamaniowymi).

Temat bezpieczeństwa wywołał wśród zgromadzonych prawdziwe zainteresowanie. Padały różnorodne pytania, kierowane do obecnych policjantów oraz strażnika; głównymi tematami od mieszkańców były następujące sprawy: nadmierna prędkość na ul. Maślickiej i Królewieckiej, obecność grup pijących alkohol powodujących zakłócenia ciszy, porządku oraz bezpieczeństwa mieszkańców, problemy komunikacyjne związane z wyjazdem z osiedla w godzinach rannych oraz stref uspokojonego ruchu (temat tzw. spowalniaczy).

Istotnym problemem poruszonym przez grono nauczycielskie Szkoły Podstawowej nr 26 był temat temat bezpieczeństwa dzieci podczas porannego dojścia do szkoły oraz porządku i bezpieczeństwa na terenie szkolnym (boiska), w czasie godzin pozaszkolnych (popołudniowych, wieczornych i nocnych, w tym w dni wolne od pracy), przez gromadzące się tam grupy młodzieży spożywające alkohol.Głos w sprawie zabrała Pani Glińska – Dyrektor szkoły oraz nauczycele. Formułowano określone propozycje mogące poprawić stan rzeczy np. poprzez wprowadzenie monitoringu szkoły, zwiększonej ilości patroli, akcji prewencyjnych.

Obecny na spotkaniu Mariusz Gomułkiewicz, reprezentujący Stowarzyszenie Maślice (redagujące stronę internetową www.maslice.org) , zwrócił uwagę na projekt nawiązania współpracy pomiędzy Policja i Strażą Miejską (Strażnikiem Miejskim), mającą na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Maślic. Zaproponował, możliwość otrzymywania ważnych informacji i ogłoszeń Policji, Straży Miejskiej i zamieszczania ich na łamach niniejszego Serwisu Internetowego. Również przekazywania istotnych postulatów, zgłoszeń i informacji od mieszkańców osiedla – do stosownych podmiotów dbających o bezpieczeństwo i porządek na Maślicach. Wstępnie propozycja została przyjęta. O efektach – będziemy informować.

Drugim tematem spotkania mieszkańców osiedla Maślice, był projekt budowy nowej szkoły podstawowej (a właściwie Zespołu Szkolno Przedszkolnego, piszemy na ten temat na łamach serwisu).

Zarys projektu przedstawił Pan Smulikowski (RO). Można było się również zapoznać z wyglądem szkoły (wizualizacją, którą Szanowni czytelnicy znajdą również na naszych stronach internetowych). Ze strony zgromadzonych padały konkretne pytania i wątpliwości, na które moderator tego tematu nie umiał znaleźć wyczerpujących odpowiedzi. Wyraźnie odczuwało się w pytaniach-wypowiedziach, obawę o to, kiedy szkoła powstanie (z tym tematem związana jest kwestia wyburzenia starej szkoły). Jeden z aktywnych przedstawicieli mieszkańców niepokoił się o wielkość szkoły, pod względem zaplanowanej ilości uczniów. Jak wiemy, Maślice się rozbudowują, a nowa szkoła ma objąc swym rejonem Maślice i Stabłowice (Pracze Odrzańskie). Z informacji uzyskanych od Pani Glińskiej – Dyrektora SP26- Zespół Szkolno-Przedszkolny ma liczyć 300 uczniów oraz 100 przedszkolaków..

Spotkanie zakończyło się ok. 20.oo i potwierdza tylko konieczność organizowanie podobnych zdarzeń.

Reporterzy Serwisu Internetowego maslice.org mają nadzieję, że w przyszłości będą informowani o podobnych inicjatywach – w celu poinformowania z wyprzedzeniem- wszystkich czytelników portalu – mieszkańców naszego osiedla… O tym spotkaniu, którym organizatorem było RO dowiedzieliśmy się przez przypadek, czytając w przeddzień zebrania kserowana ulotkę na przystanku autobusowym…

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza