Browar na Maślicach [Brauerei Masselwitz]

Podobnie jak w przypadku omawianej poprzednio Villi Masselwitz, cofniemy sie do czasów, kiedy na Maślicach mówilo sie po niemiecku…

Jest lato. Jak co roku o tej porze, upały dokuczają mieszkańcom Masselwitz. Duszne powietrze. Nad Odrą spacerują Wrocławianie. Masselwitz, a konkretnie miejsce, gdzie Ślęza (niemieckie Lohe) wpływa do Odry, stały się jednym z ulubionych celów wedrówek ówczesnych mieszkanców Wrocławia. Kameralne alejki i wały porośniete trawą idealnie nadają sie na piknik. Odpoczywających Wrocławian, być może posilających sie na rozłożonych na łące kocach chłodzi pobliska Odra. Ale czy tylko? Niekoniecznie… po drodze mogli kupić zimne piwo w lokalnym browarze Brauerei Masselwitz!

Po tym krótkim, nieco ubarwionym wstępie, przejdziemy do omawiania losów naszego maślickiego browaru. 1754 rok to pierwsza data, pod którą pojawia się informacja o jego istnieniu (więcej na ten temat znajdziesz w artykule Villa Masselwitz). Wraz z pobliskimi przyfolwarcznymi zabudowaniami tworzy zaczątek Maślic Małych. Osada dopiero póżniej rozbuduje sie w stronę ulicy Maślickiej i jeszcze dalej. Reszta Maślic, to w tym czasie w przeważającej części pola uprawne i ląki.
Początkowej wzmianki o browarze, który mieścił się prawdopodobnie w bezpośrednim sąsiedztwie Villi Masselwitz nie możemy identyfikowac z tym, który pojawia sie w późniejszych źródlach. Obok mapa okolic Wroclawia z 1866 roku, która lokalizuje niemiecki browar u zbiegu ulicy Rędzinskiej z Turoszowską (na czerwono podkreślone “Brauerei”).

Jak wyglądal browar? Niestety, możemy tylko przypuszczać. Prawdopodobnie nie zachowały się żadne materiały dokumentujące architekturę browaru. Cichym świadkiem budowy i działalności Brauerei Masselwitz był zapewne rosnący obok, imponującej wielkości kilkusetletni dąb, ale, z wiadomych przyczyn, nic od niego nie usłyszymy.

 

Co jeszcze mozemy napisać o browarze? Browar wymieniany jest przez “Encyklopedię Wroclawia” jako istniejący w roku 1845. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem browaru w Klein Masselwitz byl niejaki Ernst Jung. Ksiązka M. Friedricha, “Brauerei – Verzeichnis. Polen und Ostpreussen”, podaje jako daty działalności browaru lata 1910-1914. Obok mapa okręgu straży pożarnej Wrocław-Leśnica z roku 1934, która jest ostatnim dokumentem poświadczającym istnienie browaru na Maślicach. Nie wiadomo, czy jego byt przerwała późniejsza wojna, czy moze upadł z przyczyn ekonomicznych.

Obecnie, w miejscu, gdzie stał browar, znajduje się budynek byłego zakładu “Presko” (zdjęcie obok – stan budynku z lata 2005 roku). Część parteru była przeznaczona na mieszkania słuzbowe.

Pozostałością po browarze jest charakterystyczne sklepienie wewnątrz budynku. Jest to jeden z nielicznych śladów po Brauerei Masselwitz, a jednocześnie dowód na to, ze przy budowie obecnie istniejącego budynku wykorzystano mury dawnego browaru. Na terenie obiektu znajduje się skład drewna i zakład samochodowy. W sąsiedztwie znajduje sie tez mała hala produkcyjna.

 

Okoliczny teren jest częściowo użytkowany jako działki. Stan budynku w środku można zobaczyć na zdjęciu po lewej (widok na ulicę Turoszowską). Mimo że formalnie należy on do Składu Drewna, budynek powoli popada w ruinę. Kiedyś Brauerei Masselwitz, potem siedziba firm, dziś zdewastowany i zapomniany. Oprócz “Presko” siedzibę miał tu także “Spomasz”, który działał do 1996 roku. Z browarem można teoretycznie powiązać kilka budynków z ulicy Turoszowskiej.

Byłoby to naturalne zaplecze, być może miejsce zamieszkania pracowników. W zaroślach możemy odnaleźc cegły, gruz i kawalki betonu. Moją uwagę zwróciły dwie, poniemieckie lampy ukryte pośrod akacji. Wygląda na to, że oświetlały one uliczkę bądź parking przy browarze. Następny ślad po Brauerei Masselwitz.

Jak smakowalo nasze maślickie piwo? Mozemy sie tylko domyślać…

opr. Andrzej Skobejko.

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza