Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt stadionu na Maślicach

Po długim oczekiwaniu, poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt architektoniczny stadionu na Maślicach. Kształtem przypominać ma chiński lampion, a pomieści 44 tys. widzów. Na maślickiej arenie odbywać się będą nie tylko mecze, ale i koncerty. Stadion ma być pokryty przeźroczystą pokrywą z włókna szklanego, dzięki czemu da się go oświetlić w dowolnych barwach. Budowa stadionu ma ruszyć w połowie 2008 roku, a skończyć mniej więcej dwa lata później. O zwycięskim projekcie ….
 
Zwycięski projekt opracowała niemiecka firma J.S.K., która wcześniej była autorem obiektu w Duesseldorfie zbudowanego na piłkarskie mistrzostwa świata, a teraz rozbudowuje wrocławski terminal lotniczy.
 
-To jest to, o czym marzyliśmy – mówił zadowolony prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. – Stadion jest bardzo funkcjonalny, oprócz meczów piłkarskich, organizować będziemy tam wielkie koncerty muzyczne. W kompleksie stadionu znajdą się miejsca na biura, sale konferencyjne i restauracje – opowiadał Dutkiewicz.

Swoją konstrukcją stadion przypomina chiński lampion. Trybuny zbudowane będą z betonu i stali, a całość osłonięta zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego. Przezroczysty będzie również dach obiektu, który osłoni wszystkie miejsca dla widzów. Taki projekt pozwoli na całkowite oświetlenie stadionu z zewnątrz w dowolnych barwach.

– Kiedy mecze będzie rozgrywał Śląsk Wrocław stadion rozświecił się na zielono- biało -czerwono, a kiedy zagra tu reprezentacja Polski, na biało- czerwono – tłumaczył Dutkiewicz.

Rozświetlony obiekt będzie widoczny z bardzo daleka. Podobne rozwiązania iluminacyjne zastosowano między innymi na jednym z najnowocześniejszych stadionów świata – Allianz Arena w Monachium. Wysokość obiektu wyniesie około 35 metrów, a trybuny będą wznosiły nad murawą boiska pod takim kątem, że widoczność z trybun będzie doskonała.

– Wierzę, że ten obiekt stanie się nowym architektonicznym symbolem Wrocławia. Do konkursu zgłoszono wiele efektownych projektów, ale niektóre z nich ocierały się o efekciarstwo. Zwycięski jest i efektowny i funkcjonalny- obrazowo opowiadał Piotr Fokczyński, architekt miejski Wrocławia.

Teraz rozpoczną się przygotowania budowlane i prace geologiczne. Budowa stadionu ruszy w połowie 2008. Zakończenie przewidziane jest na jesień 2010.

Wrocław jest jednym z miast organizatorów Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012, które przeprowadzone będą w Polsce i na Ukrainie. W Polsce, oprócz Wrocławia, mecze rozgrywane będą w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Poznań na Euro 2012 modernizuje istniejący już stadion Lecha, Warszawa i Gdańsk na razie mają tylko wytypowane miejsca, na których zbudowane będą nowe obiekty.

 
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

OsiedleMaslice

Archiwa

Losowe artykuły

Czujnik powietrza